A globális politikai térkép újrarajzolása
A szélsőséges lépések a nemzetközi konzervatív összefogás erősödéséhez vezettek.
A kínai külügyminiszter január közepén látogatott az országba, amikor találkozott a a puccsot azóta levezénylő Min Aung Hlainggal is.
„Ezek az elméletek nem helytállók, azt akarjuk, hogy a mianmari felek rendezzék nézeteltéréseiket, és óvják meg a politikai és társadalmi stabilitást” – válaszolta Vang Ven-pin kínai külügyi szóvivő a Kína állítólagos támogatását firtató kérdésre. Vang szerint „a nemzetközi közösségnek megfelelő külső környezetet kell létrehoznia ahhoz, hogy Mianmar a megfelelő módon megoldhassa problémáit”.
„Kínát megdöbbenti és sokkolja, hogy kiszivárgott egy belső dokumentum az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) vitájáról”
– mondta a szóvivő, utalva a médiának kiszivárogtatott határozattervezetre, amelyet kedden a BT végül nem fogadott el Oroszország és Kína vétója miatt. A Nagy-Britannia által beterjesztetett határozat elítélte a mianmari puccsot, és felszólította a hatalmat átvevő hadsereget, hogy tartsa tiszteletben a törvényt és az emberi jogokat, és azonnal engedje szabadon az őrizetbe vett személyeket.
Január közepén Mianmarba látogatott Vang Ji kínai külügyminiszter, aki akkor találkozott a puccsot azóta levezénylő Min Aung Hlainggal, a hadsereg főparancsnokával, mindazonáltal találkozott a délkelet-ázsiai ország demokratikusan megválasztott kormányának de facto vezetőjével, Aung Szan Szú Kjível is. A mianmari hadsereg hétfőn, a parlament ülése előtt néhány órával vette át a hatalmat, és őrizetbe vette Szú Kjít, illetve több magas rangú politikust is. A lépést azzal indokolták, hogy a kormány nem reagált a katonaság feltételezett választási csalásokkal kapcsolatos panaszaira.
A kabinet aktív és volt tábornokokból, valamint Thein Szeinnek, Mianmar előző elnökének, a hadsereg egykori tábornokának tanácsadóiból áll. A fegyveres erők közölték, hogy „szabad és tisztességes választást tartanak, és átadják a hatalmat a győztes pártnak”. A választások időpontját azonban nem határozták meg, hétfőn viszont egy évig tartó szükségállapotot hirdettek ki. A Reuters hírügynökség szerdán egy rendőrségi dokumentumra hivatkozva arról adott hírt, hogy vádat emeltek Szú Kjí ellen az import-export törvények megsértése miatt.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Maung Longlan